nová registrace 
BIM DAY 2012

projekty

Minimal Membrane Tent

[4.9.2008] Tent London Ltd ve spolupráci s The Workspace Group Urbantine Project (www.urbantineproject.co.uk) vyhlásili soutěž na interiérový pavilon, který je součástí akce zvané London Design Week. Akce se koná v prostorách bývalého pivovaru Truman Brewery, Brick Lane v Londýně. Hlavním zadáním bylo reagovat na měnící se požadavky na práci a bezprostřední pracovní a životní prostor a zamyslet se nad skloubením práce a bydlení v podobě pavilonu o maximálních rozměrech 5x6x5m.

Skupina Ocean (ve složení Daniel Coll, Mattia Gambardella, Pavel Hladík, Jeffrey Turko) se zúčastnila svým návrhem Mm-Tent, který se snažil reagovat na požadavky plynoucí ze zadání svojí všestraností a přizpůsobitelností k okolním podmínkám. Tento návrh byl vybrán mezi 10 vítězných návrhů, ale nebyl určen k realizaci.


Pro účely tohoto pavilonu byla abstrahována práce současného designéra. Na přelomu 20. a  21. století se dle některých sociologů (např. Zygmunt Baum: Tekutá Modernita, Cambridge 2000) pracovní prostředky redukují na prostor, přenosný počítač a mobilní telefon. Právě otázku prostoru a jeho různorodost se snaží řešit Mm-Tent svojí diferenciací, adresným přístupem k materiálu a jeho přímého dopadu na prostředí. Možnost volby a univerzálnost byla vyjádřena lehkostí materiálu, přenositelností konstrukce a rychlého sestavení. Autonomní struktura tak vyjadřuje svobodu a kreativitu v univerzálním interiérovém prostoru. Adaptabilita k prostoru, snadná manipulovatelnost a recyklovatelnost byly jedním z hlavních cílů návrhu. Jednoduché schéma tažených a tlačených prvků vytváří rychle postavitelný i demontovatelný celek, který odpovídá na konkrétní požadavky uživatele.


Návrh prezentuje prostor definovaný vrstvami elastické membrány různé porozity modulující světlo a průhlednost struktury. Světelné efekty tradiční architektury známé například z pozdních staveb Le Corbusiera jsou tak dovedeny do preciznosti a přesnosti efektu a ovlivňují tak zvolenou část vymezeného prostoru pavilonu. Tyto zóny jsou ovlivněny hustotou a orientací tkaniny, která láme světlo a poskytuje různou kvalitu stínů. Jednotlivé kusy tkaniny jsou perforované a díky pozici na konstrukci je dosaženo dialogu mezi poloprůhlednou a průhlednou „stěnou“ z membrán přichycených k rafinovaně propojené otevíravé konstrukci na bázi nůžek nebo lépe slunečníku. Vrstvy tkaniny se jakoby vzanášejí v prostoru a konstrukčně i koncepčně otevírají diskuzi na téma tažené membránové lehké konstrukce, prostorové výplně a systému tensegrity.


Lehká přenosná konstrukce stojí na artikulované podložce a dělí tak prostor na tři části různé kvality ovlivněné kvalitou světla a transparentností. Konstrukce z lehkých trubek je pospojována třemi typy spojení– kloub, posuvný kloub a demontovatelný posuvný kloub. Tato „tvrdá“ konstrukce převážně v tlaku doplňuje jemnou ale pevnou taženou membránovou složku, bez které by celek ztratil svou stabilitu. Tyčová konstrukce se dá abstrahovat do sedmi skládacích rámů propojených do prostorového celku. Okolí navržené jako „okupovatelná“ plocha je definováno jako volný prostor s objekty o různých výškách pro potřeby práce i odpočinku.


Mm-Tent je sponzorován inženýrskou firmou Buro Happold a bude představen na třetím ročníku architektonického bienále v Pekingu 2008. Prototyp pavilonu bude předveden a instalován na letošním prosincovém sympoziu pořádaném YEM v Istanbulu.Článek je součástí projektu, který byl podpořen grantem GAČR 103/06/1802 "Experimentální metody projektování"


www.ocean-research.net
www.nolimat.com
www.abbeijing.com

Parametrické navrhování v software Catia, Generative Components, Rhinoceros

název stavby Minimal Membrane Tent
investor Buro Happold
autorství Skupina Ocean
spolupráce Daniel Coll, Mattia Gambardella, Pavel Hladík, Jeffrey Turko
Pavel Hladík
 

 
projekty
O projektu dA |  Tým dA |  Sponzoring |  Kontakt |  Facebook |  Newsletter |  RSS | mapa stránek | © 2007